21 września 2018 roku.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo Vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będzie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.
Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich
i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001). W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości, każdy z nas powinien sięgnąć do tak wyjątkowej i pięknej lektury, jaką jest „Przedwiośnie”. Ważne, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi. Jednocześnie zapraszamy do czytania Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o tym jubileuszowym roku. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
W tym roku Biblioteka w Publiczna w Mystkowie wspólnie z Biblioteką Szkolną mogła gościć uczniów klasy III Gimnazjum i klasy VII, VIII wraz z opiekunami na wspólnym czytaniu lektury „Przedwiośnia”. Poszczególni uczniowie klas czytali wiersze mówiące o patriotyzmie i miłości do Ojczyzny a pani Dorota Laskosz przeczytała fragment I rozdziału zatytułowany „Rodowód” lektury „Przedwiośnia”. Dodatkowo uczniowie na zakończenie otrzymali ozdobne opieczętowane kartki pieczęcią przekazaną przez Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.