2021-08-12     Hilarii, Juliana, Lecha     * Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy *

Narodowe Czytanie w Kamionce Wielkiej


Po raz piąty w pierwszy weekend września Polacy spotkali się, aby wspólnie czytać dzieła polskich pisarzy. Tegoroczna lektura nawiązywała do obchodzonego właśnie Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Sejm i Senat,
w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza. Powieść historyczna „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz
w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Głównym celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Przedsięwzięciu patronuje tradycyjnie Para Prezydencka. „Quo vadis” można było usłyszeć w całym kraju w kilkuset miejscowościach. W tym roku  to wydarzenie zorganizowane przez pracowników Gminnej Biblioteki odbyło się w pięknej scenerii na Czarnej Kępicy. Tam właśnie wybrane fragmenty Quo vadis noblisty Henryka Sienkiewicza czytali m.in. pracownicy biblioteki, seniorzy z Kamionki  Wielkiej, Mystkowa oraz seniorzy z Gołkowic. W piątek  02 września fragmenty tej powieści mogła usłyszeć również młodzież ze szkół w Mystkowie oraz Kamionki Wielkiej.

Na zakończenie wszyscy chętni mogli skorzystać z możliwości ostemplowania swoich egzemplarzy książek okolicznościową pieczęcią upamiętniającą  kolejną  edycje Narodowego Czytania. Wspólne czytanie było okazją do integracyjnego spotkania seniorów z Gołkowic, Mystkowa i Kamionki Wielkiej. Biesiadowanie trwało do późnych godzin wieczornych.

Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się do Akcji Narodowego Czytania „Quo vadis ” Henryka Sienkiewicz oraz przygotowanie spotkania.

       

        

   

Autor: A. Ziobrowska
Komentarze :Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
wszystkie komentarze
Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska