Spotkanie autorskie z Andrzejem Mellerem, 28 września 2017 roku.
28 września 2017 roku w Gminnej Bibliotece w Kamionce Wielkiej odbyło się spotkanie z Andrzejem Mellerem – autorem książek reporterskich, dziennikarzem pracującym głównie jako korespondent wojenny i reportażysta. Spotkanie związane było z publikacją ostatniej jego książki „Czołem, nie ma hien”. Autor przedstawia w niej Wietnam z punktu widzenia outsidera, pisze o rzeczach zaskakujących dla cudzoziemca, a codziennych dla Wietnamczyka. Przedstawia kraj pełen kontrastów, gdzie kult jednostki i socjalizm stykają się z dzikim kapitalizmem, gdzie były agresor-Amerykanin mieszka obok swojego dawnego przeciwnika z linii frontu, gdzie stary pocisk artyleryjski służy jako dzwon do świątyni. Kraj w którym w tym samym lokalu za dnia funkcjonuje bar, a wieczorem po drobnych zmianach otwiera swoje podwoje dom publiczny. Wietnam, w którym Polak robi biznes na produkcji desek do kitesurfingu.
Meller przyznał, że jest to rajskie miejsce na ziemi, jednak historia ciągle daje znać o sobie. Choć od zakończenia wojny w Wietnamie minęło już ponad 40 lat, to jej skutki nadal widoczne są na ulicach wietnamskich miast. Wietnam słynie jednak z fenomenalnego jedzenia. Można zjeść wszelakie owoce morza, ale także jaszczury, słoniowe ucho czy żmije. Jest tam także ogromny wybór owoców, które dla nas są zupełnie nieznane. Odmiennością od naszych zwyczajów jest to, że w Wietnamie nie przechowuje się jedzenia na kolejny dzień. Wyrzuca się wszystko, co zostało, aby kolejnego dnia ugotować świeże potrawy.
Opowiedział o niesamowitej kawie, jaką można spróbować w Wietnamie. Luwak, czyli jedna
z najdroższych kaw na świecie do swojej produkcji potrzebuje małego futrzanego zwierzątka jakim jest łaskun palmowy. Jest on wyposażony w bardzo dobre powonienie i dzięki temu zjada tylko najlepsze ziarna kawowca. Przechodzą one przez jego przewód pokarmowy, co pozwala na oczyszczenie ich z goryczy, a kawa zyskuje łagodny smak. Ciekawostką jest również, że
w Wietnamie możemy spotkać aż 54 grupy etniczne, które żyją w górach.
Autor przyznał, że dzisiaj Polska jest bardzo bezpiecznym krajem i powinniśmy doceniać jej walory.
Spotkanie z Andrzejem Mellerem odbyło się w ramach projektu ”Poznaj żywego pisarza” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Powiatową Bibliotekę w Starym Sączu.
|