Klub Seniora z Biblioteki Publicznej w Kamionce Wielkiej opracował plan obchodów 100-rocznicy Niepodległości.
- Pierwsze spotkanie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kamionce Wielkiej odbyło się 13 kwietnia 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Kamionce Wielkiej.
- Krótka historia Polski w drodze do Niepodległości, legenda „O orle białym i pierwszej stolicy” – projekcja filmu.
Na tle czerwonym- biały orzeł.
To godło kraju, w którym mieszkasz,
to znak co Polsce towarzyszy
już od prastarych czasów Leszka.
Pierwszą stolicą było Gniezno. Leżące dzisiaj wokół wzgórza, na którym gniazdo z białym orłem Leszek przed lat tysiącem ujrzał.
Orzeł jest symbolem siły i wolności. Godło państwowe to specjalny znak wyróżniający każdy kraj. Znak ten pojawił się w XI w jako godło Piastów później wielokrotnie zmieniane.
Flaga to symbol suwerenności państwa. Barwami narodowymi Polski są biel i czerwień. Tak postanowiono w czasie powstania listopadowego w 1830 roku. Wtedy nie było Polski na mapie Europy i Polacy walczyli o niepodległość.
Rozbiory Polski I 1772, II 1793, III 1795.
Nasza Ojczyzna została podzielona między trzech zaborców: Rosję, Austrię, Prusy ograniczyli wszelkie swobody Polakom, nawet dzieci w szkoła musiały się uczyć w języku zaborcy.
Nie udało się Polakom wywalczyć niepodległości z bronią w ręku w powstaniach narodowych postanowili odbudować ojczyznę ciężką pracą kulturalną czyli sami uczyli dzieci języka polskiego i miłości do ojczyzny, przekazywali pokoleniom tradycje rodzinne, śpiewali polskie pieśni, czytali polskie książki. Podtrzymywali polskie zwyczaje, obchodzili patriotyczne rocznice, choć groziły za to kary i więzienia. Polacy wierzyli, że ojczyzna będzie znowu wolna, nie pogodzili się z utratą niepodległości. Przykładem jest tu gen. Jan Henryk Dąbrowski, który utworzył Legiony Polskie we Włoszech miał nadzieję, że „z ziemi włoskiej wróci do Polski, aby wyzwolić kraj z jarzma zaborcy”. Na jego cześć w mieście Reggio 1797 r. Józef Wybicki legionista napisał pieśń pt. „Mazurek Dąbrowskiego” stała się ona hymnem narodowym- śpiewa się ją w czasie ważnych świąt i uroczystości państwowych. Jest symbolem łączącym wszystkich Polaków, „pełny wiary we własne siły narodu i miłości do Ojczyzny. W czasie śpiewania hymnu należy zachować się godnie.
Zaborcom nie udało się zmusić Polaków aby wyrzekli się swoich marzeń i walki
o niepodległość. 11 listopada 1918 roku Józef Piłsudski wraz ze swoimi legionistami przyczynili się do pokonania zaborców i Polska odzyskała niepodległość. Józef Piłsudski został Naczelnikiem Państwa. Polska stała się wolna po 123 latach niewoli. Obecnie obchodzimy 100-rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Ciekawostki historyczne:
Pierwszego orła wyhaftowała perłami polska królowa Anna Jagiellonka. Przechowywany jest na Wawelu w Krakowie.
Największy zbiór kilkudziesięciu chorągwi jest w muzeum w stolicy Szwecji w Sztokholmie.
Chorągwie te zdobyła armia szwedzka podczas wojen z Polską tak zwanego w historii „Potopu Szwedzkiego”
Muzeum Hymnu Narodowego znajduje się w Będominie na Kaszubach we dworze, w którym urodził się jego autor Józef Wybicki. Melodię do hymnu skomponował nieznany legionista.
Najwyższym polskim odznaczeniem jest Order Orła Białego ustanowiony przez króla Augusta II Mocnego.
Virtuti Militari nadawane za bohaterstwo w walce ustanowił je król Stanisław August Poniatowski.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kamionce Wielkiej
13 kwietnia 2018 roku
Szkoła Podstawowa w Królowej Polskiej
17 kwietnia 2018 roku
Szkoła Podstawowa w Boguszy
19 kwietnia 2018 roku
Szkoła Podstawowa w Królowej Górnej
23 kwietnia 2018 roku
Szkoła Podstawowa nr 2 w Kamionce Wielkiej
24 kwietnia 2018 roku
|