12 lipca 2018 roku.
Mimo, że mamy trochę lat idziemy dalej na przód i nie oglądamy się za siebie. Korzystamy
z życia, zdobywamy doświadczenie i uczymy się, bo każda wycieczka kształci i relaksuje.
12 lipca 2018 roku 50-cio osobowa grupa Klubu Seniora brała udział w wycieczce do Ciężkowic i Grybowa. W Ciężkowicach zwiedziliśmy Skamieniałe Miasto jest to rezerwat przyrody położony na ok. 15 hektarach ( jak powiedziała p. przewodnik) zielonej przestrzeni
z rozrzuconymi zgrupowaniami skał piaskowych. Legenda głosi, że miasto zostało zamienione w kamień, w którym kryje się wiele tajemnic, ze względu na klątwę jaka miała być rzucona jako kara dla mieszkańców za występne życie, druga wersja mówi, że to kara za pogwałcenie praw gościnności, którego dopuścił się ówczesny pan Ciężkowic.
Idąc szlakiem mogliśmy podziwiać wiele różnych nazw i wysokości skał np. „Cyganka”, „Skałka
z Krzyżem”, „Baszta Paderewskiego” i inne.
Należy stwierdzić, że Skamieniałe Miasto jest unikalnym rezerwatem przyrody, który warto odwiedzić, zobaczyć na własne oczy i zachwycić się tym pięknem.
Następnym miejscem, które zwiedziliśmy był zamek pod nazwą „Stara Baśń” w Grybowie, na trasie Grybów- Krynica stoi zamek Brońskich jest to rekonstrukcja średniowiecznego grodu warownego założonego przez Bolka zwanego Gniewnym. W XIII wieku Batu-chan wódź Tatarów podbił całą północną Azję, a później Rosję, tereny te poddał wpływom Tatarów. Podejmował łupieskie wyprawy, w czasie których spustoszył Ruś, Polskę, Węgry i Mołdawię.
W tym czasie w okolicach Grybowa odbyła się bitwa z Mongołami, wielotysięczna armia mongolska została pokonana przez garstkę obrońców grodu. Bolko zdobyty skarb od Mongołów ukrył w podziemnych tunelach jak głosi legenda znajduje się pod całym Grybowem i okolicy.
Stara Baśń w Grybowie jest to zamek dwóch braci Brońskich zbudowany z cegły i kamiennego muru. Do zwiedzania są dwie baszty smocza i księżniczek, ze szczytu baszt rozciąga się piękny widok na całą okolicę. Piękne sale bankietowe, podziemia czyli lochy, nie brakło tutaj najciekawszego miejsca jakim była tradycyjna wygódka z serduszkiem. Można też było spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku do celu i władania mieczem.
Po zamku oprowadzał nas właściciel wraz ze swoim bratem i rodziną, wszyscy przebrani w stroje dawnej epoki. Kustosz ciekawie i z poczuciem humoru opowiadał o życiu Mongołów i Batu-chana i jego pomyśle na wybudowanie obiektu. Podziwiać mogliśmy również starodawne przyrządy, eksponaty, rekwizyty ciekawie dopasowany każdy element, tworzący piękno tego miejsca oraz przeżyć wiele atrakcji. W czasie obiadu w Sali bankietowej nasi seniorzy doznali zaszczytu i zostali przebrani w ciekawe stroje. Na obiad zaserwowano nam mongolską zupę, która była bardzo smaczna oraz kanapki z serem i pysznym smalcem, nie zabrakło ogórków małosolnych.
Rycerze i księżniczki wykonywali cały czas swoje zajęcia bacznie nas obserwując. Na koniec niespodzianka grill na dziedzińcu. W tym czasie kolejna atrakcja, grupa seniorów chciała zwiedzić podziemia zamku i zaginęła w lochach, dopiero po złożeniu okupu mogli wrócić do nas. Śmiech
i dobra zabawa towarzyszyły nam cały czas w tym nadzwyczajnym miejscu.
Z całym przekonaniem możemy polecić Starą Baśń w Grybowie, jesteśmy pewni, że to malownicze miejsce jest jedynym w Polsce, które warto zobaczyć, przeżyć tu radosne chwile, poznać doskonałą organizację, serdeczność i gościnność właścicieli.
Za co dziękują
Seniorzy
W ramach Programu, działanie „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020, w ramach projektu grantowego pt. „Wykreowanie atrakcyjnej oferty czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i seniorów z obszaru LGD „Korona Sądecka”, w związku z zadaniem pn. „Od bierności do aktywności”- Organizacja czasu wolnego dla seniorów.
|